Gluten to białko, które można znaleźć w pszenicy, życie czy jęczmieniu, czyli mące, służącej do wyrabiania chleba. Jednak z powodu nietolerancji glutenu wiele osób musi zrezygnować z tych zbóż. Nie muszą one jednak rezygnować z chleba.

Chleb bez glutenu na co dzień

Wiele osób w Polsce i na świecie nie może z powodu chorób lub uczulenia spożywać produktów z glutenem, takich jak tradycyjnych chleb. Do najczęściej występujących objawów spożycia nawet niewielkich ilości glutenu w przypadku tych osób, należy: wzdęcia, biegunki, chudnięcie czy niedokrwistość. Leczenie takich osób polega na rezygnacji z glutenu, czyli zastosowaniu bezglutenowej diety. Co ważne, taką dietę powinno się już stosować przez całe życie, ponieważ choroba czy uczulenie nie zniknie. Chleb bez glutenu stanowi więc pewnego rodzaju lekarstwo, gdyż niewielkie ilości glutenu, jakie się w nim znajdują, mogą poprawić zmiany morfologiczne w jelitach.

Czego nie może zawierać chleb bezglutenowy?

Chleb pozbawiony glutenu posiada na opakowaniu oznaczenie z przekreślonym kłosem. Znak ten informuje klientów sklepu, że dany produkt nie zawiera glutenu, czyli nie jest wykonany z: pszenicy oraz jej odmian (takich jak orkisz, durum czy kamut), jęczmienia czy żyta. Chleby bezglutenowe w swoim składzie nie mogą też mieć kasz, które również zawierają gluten. Do takich produktów zalicza się: kaszę mannę, kaszę perłową, kaszę pęczak czy kaszę jęczmienną-mazurską. Ponadto chleb bez glutenu nie może mieć otrąb z wyżej wymienionych zbóż.

Po czym poznać, że chleb jest bezglutenowy?

Jak rozpoznać produkty bez glutenu? To bardzo proste. Wystarczy przyjrzeć się opakowaniu danego artykułu – jeśli posiada znak z przekreślonym kłosem, oznacza to, że nie zawiera w swoim składzie glutenu. Tak nie tylko oznakowany jest chleb, ale i wiele innych produktów spożywczych.

Z czego może być zrobiony chleb bez glutenu?

Jak się okazuje, gluten jest cenną substancją w piekarnictwie, ponieważ posiada właściwości spajające i sklejające. Jeśli nie może go wykorzystać do upieczenia chleba, pojawia się spory problem dla piekarzy. Z tego też powodu do upieczenia chleba bezglutenowe stosuje się: nasiona oraz zbóż traw, takich jak kukurydza, gryka, ryż, proso, amarantus, maniok, sorgo czy quinoa, czyli komosa ryżowa. Na bazie takich zbóż może robiony być zakwas.

Gdzie kupić chleb bezglutenowy?

Chleby bezglutenowe warto szukać w sklepach ze zdrową żywnością oraz w piekarniach. Dobrym pomysłem jest zaopatrywanie się w zdrowe produkty bezglutenowe w specjalnych sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, które posiadają tylko i wyłącznie zdrowe produkty pozbawione szkodliwych substancji. Pyszne, zdrowe i pozbawione glutenu chleby można znaleźć między innymi na stronie https://organic24.pl/category/piekarnia-chleb-bezglutenowy.

Jak spożywać chleb bez glutenu?

Chleby bezglutenowe mają za zadanie zastąpić chleby ze zbóż posiadających gluten. Jednak warto zauważyć, że można je spożywać nieco inaczej niż tradycyjny chleb. Przed spożyciem taki produkt bezglutenowy powinno się podgrzać w tosterze, piekarniku lub mikrofalówce. Dzięki temu zabiegowi chleb będzie smakować jak świeże pieczywo.